Viete, čo je reflux u bábätka, ako sa prejavuje a ako ho liečiť?

Viete, čo je reflux u bábätka, ako sa prejavuje a ako ho liečiť?>

Stretávate sa  s tým, že vaše bábätko po nakŕmení často zvracia a býva nepokojné? Možno ho trápi reflux u bábätka, ktorý býva síce častý, ale pre bábätko nepríjemný a bolestivý. Ako rozpoznať príznaky refluxu a ako bábätku pomôcť?

Čo je reflux?

Reflux je stav, pri ktorom sa časť prehltnutého mlieka po kŕmení vracia späť do pažeráka či do vyšších vrstiev tráviacej sústavy. Reflux u novorodencov a u bábätiek spôsobuje vo väčšine prípadov nedostatočne vyvinutý pažerákový zvierač, čiže špeciálny uzáver vo vrchnej časti žalúdka. Ten naspäť prepúšťa obsah žalúdka zmiešaný so žalúdočnou kyselinou, čo je však spojené s mnohými nepríjemnými pocitmi a príznakmi.

Reflux u bábätiek však môže mať aj iné príčiny, preto by ho mal radšej vyšetriť odborník, ktorý stanoví závažnosť stavu a odporučí ďalšiu liečbu.  

Ako sa prejavuje reflux u novorodenca alebo bábätka?

Reflux je pre bábätko nepríjemný, často spojený s bolesťami a nepohodlím. Vracajúca sa žalúdočná kyselina spôsobuje pálenie záhy, čo na bábätku spozorujete vďaka:

  • Nepohodliu počas dojčenia, niekedy môžete pozorovať, ako sa dieťatko počas dojčenia napína dozadu, pričom jeho telíčko je v tvare napnutého luku;
  • Častá plačlivosť bábätka, najmä v čase po nakŕmení alebo po položení do vodorovnej polohy;
  • Kyslá vôňa v ústach, či vygrckaného mliečka.
  • Dlho trvajúci kašeľ bez príznakov prechladnutia či inej infekcie dýchacích ciest;
  • Nepokojný spánok, časté budenie, v mnohých prípadoch v intervaloch kratších ako jedna hodina;
  • Malý prírastok na váhe a časté dožadovanie sa kŕmenia. Bábätko môže preferovať jesť po menších dávkach, pretože zistí, že väčšie porcie naraz mu spôsobujú bolesť.
  • Väčšina bábätiek pri refluxe často zvracia, pričom objem vráteného mliečka môže byť rôzny. U niektorých detičiek sa však viditeľné zvracanie nemusí vôbec vyskytovať.

Príznaky môžu viesť k intenzívnej plačlivosti, ktorú si môžeme pokojne spliesť s večernými kolikami u dojčiat.

Kedy môže byť reflux u detí považovaný za normálnu súčasť vývoja?

Reflux u dojčiat je u mnohých detí prejavom nezrelosti trávenia. Odhaduje sa, že tento stav môže postihovať viac ako polovicu bábätiek, ale nie u všetkých sa prejaví v rovnakej miere. Aj keď vaše dieťatko zvracia intenzívne, stav by sa mal začať postupne zlepšovať spolu so psychomotorickým vývojom dieťatka. Výrazné zlepšenie zvykne byť badateľné približne v čase, keď sa začne s tuhými príkrmami, alebo keď sa dieťatko dokáže samé posadiť.

Kedy môže byť reflux u detí rizikový?

U niektorých detičiek však reflux môže viesť k vážnym rizikám. Najčastejšími ťažkosťami bývajú problémy s kŕmením a následným priberaním na váhe. Váš pediater bude na každej poradni vaše bábätko vážiť a sledovať, koľko od poslednej kontroly pribralo. Vo veľmi vážnych prípadoch môže reflux viesť až k odmietaniu kŕmenia, k spomalenému vývoju a neprospievaniu dieťatka.

Reflux môže viesť aj k výraznej podráždenosti dieťatka, neustálemu plaču a narušeniu jeho spánku.

Vážny reflux u novorodencov a malých dojčiat býva spájaný aj s ťažkosťami s dýchaním. Môže byť príčinou chronického kašľa, sípavého dýchania, či dokonca opakovaných zápalov dolných dýchacích ciest.

Vážnou komplikáciou môže byť zatečenie vyvráteného mlieka do dýchacích ciest. Obsiahnuté kyseliny môžu dýchacie cesty podráždiť, spôsobiť ich stiahnutie alebo kašeľ. Vo výnimočných prípadoch to môže viesť až k apnoe, či k zmodraniu dieťatka.

Ako minimalizovať nepríjemné príznaky refluxu u bábätka?

Našťastie, bábätku s refluxom môžeme pomôcť. Možností máme hneď viacero:

  • Základom je upravenie spôsobu kŕmenia. Bábätku prospieva častejšie kŕmenie po menších porciách. Ak dôjde po kŕmení k zvracaniu, zmierniť pálenie záhy pomôže dokŕmenie malou porciou. Po zavedení tuhej stravy vo forme príkrmov sa zvykne stav zlepšiť.
  • Bábätko nechávame po kŕmení poctivo si odgrgnúť. Vďaka tomu sa zo žalúdka dostane prehltnutý vzduch, ktorý by zvracanie mohol neskôr vyvolať alebo zhoršiť.
  • Po odgrgnutí je vhodné nechať bábätko minimálne 30 minút vo vyvýšenej polohe. Ideálne je držať ho pod 45° uhlom, s hlavičkou výrazne vyššie ako má bruško. Vhodnou polohou je aj „tigrík“.
  • Bábätku po kŕmení nestláčame bruško, ani ho v tejto oblasti neprehýbame. Nie je vhodné dať ho do klbka, alebo ho tesne po kŕmení prebaľovať so zdvihnutím nožičiek nahor.
  • Spinkať by malo s vyvýšenou časťou roštu v oblasti hlavičky. Ak máme postieľku, kde sa rošt nedá polohovať, využívame klinový vankúš do postieľky.
  • Vhodnou pomocou je aj zahustenie materského mlieka špeciálnymi liekmi a prípravkami z lekárne, prípadne zmenou dojčenského mlieka za anti refluxnú verziu.

Špeciálne dojčenské mlieka

Ovplyvňuje strava matky, dojčenie alebo výber umelého mlieka reflux u bábätka?

Časté zvracanie môže byť prejavom nielen refluxu, ale aj intolerancie niektorej z potravín. Ak bábätko dojčíte a odsledujete si, že po určitých potravinách vo vašej stravy, zvracia viac, stojí za to túto potravinu na istý čas vynechať. Stáva sa to napríklad pri mliečnych produktoch.

V ostatných prípadoch ani dojčenie, ani zvolené dojčenské mlieko reflux nespôsobuje. Pravdou však je, že používaním hustejších verzií mliek vieme reflux zmierniť. V lekárni je možné zakúpiť špeciálne produkty na zahustenie materského mlieka, ktoré sa podávajú vždy pred každým dojčením. Pri kŕmení dojčenským mliekom stojí za vyskúšanie jeho výmena za hustejšiu formu, špeciálne upravenú pre ťažkosti s refluxom.

Aké sú odporúčania týkajúce sa polohy počas spánku pre bábätká s refluxom?

Ak má dieťatko vážnejší reflux, je tu vždy isté riziko podráždenia dýchacích ciest kyselinami z vracajúceho sa mliečka. Aby ste zabránili zatečeniu mlieka do dýchacích ciest, detičky s refluxom určite nenechávajte spávať na brušku. Vhodné sú najmä polohy na boku.

Detičkám vyhovuje skôr vyvýšená poloha, pri ktorej majú hlavičku vyššie ako žalúdok. Viacero detských postieľok má zabudovanú možnosť vyvýšenia roštu na jednej strane, prípadne môžete bábätku zakúpiť klin do detskej postieľky. Kliny menších rozmerov môžete využiť aj počas spánku v kočíku.

Klin do detskej postieľky a kočíka

Na zachytenie vážnych ťažkostí s dýchaním je pri refluxe u dojčiat dobrým pomocníkom monitor dychu do detskej postieľky.

Detský monitor dychu

Čo je tichý reflux a ako sa prejavuje?

Nie všetky bábätka s refluxom musia viditeľne zvracať. Mnohým z nich sa obsah žalúdka vráti iba do oblasti pažeráka a rodič navonok nič nevidí. V takomto prípade hovoríme o tichom refluxe, alebo skrytom refluxe u novorodencov. Ak vaše dieťatko prejavuje ostatné príznaky refluxu, zdôverte sa s tým vášmu pediatrovi.

Kedy je vhodné konzultovať reflux u bábätka s pediatrom?

Reflux u bábätka konzultujte s vaším pediatrom v každom prípade na bežnej detskej poradni. Lekár by mal zhodnotiť závažnosť stavu, skontrolovať, či dieťatko správne priberá a prípadne odporučiť vhodné odborné vyšetrenie.

Aké sú dlhodobé dôsledky refluxu u bábätka na jeho zdravie a vývoj?

Pokiaľ sa jedná o fyziologicky zapríčinený reflux u bábätka a dieťatko napriek tomu dostatočne priberá, nebude to mať vplyv na jeho vývoj a zdravie. V takomto prípade sa stav sám časom zlepší. Dovtedy pomáhajte bábätku zvládnuť tieto ťažkosti najlepšie, ako môžete.